جاذبه هاي گردشگري جهان

جاذبه هاي گردشگري جهان- قاره ها

رتبه‌بندي گردشگري جهان

در سال ۲۰۱۳، فرانسه، عنوان پر بازديد ترين كشور جهان را به خود اختصاص داد. فرانسه با ۸۴٫۷ ميليون بازديد كننده پر بازديد ترين كشور جهان در سال ۲۰۱۳ محسوب شد، پس از فرانسه آمريكا با ۶۹٫۸ ميليون گردشگر و اسپانيا با حدود ۶۱ ميليون گردشگر در رده‌هاي بعدي هستند. گردشگري فرانسه نسبت به سال قبل رشد ۲ درصدي را تجربه كرد. مشتري ويژه اين كشور اروپايي هستند اما آسيايي‌ها به ويژه چيني‌ها نيز، سهم بزرگي در به كرسي نشاندن سايتهاي گردشگري فرانسه دارند. آلماني‌ها با ارسال ۱۳ ميليون گردشگر در صدر مشتريان فرانسه قرار دارند پس از آنها انگليسي‌ها، بلژيكي‌ها، لوكزامبورگ، ايتاليا و اسپانيا در رديف اروپايي‌هاي فرانسه دوست هستند. براساس ديگر آمارهاي سال ۲۰۱۳ نيز، به ترتيب تايلند، روسيه، انگليس و تركيه بيشترين "رشد در صنعت گردشگري" را داشته‌اند.

ده كشوربرتر دنيادرجذب توريسم +درآمد توريسم اين كشورها

America

آمريكا – 93/9 ميليارد دلار

اين كشور در رتبه ي دوم پربازديد ترين كشورهاي جهان و در رتبه ي نخست پردرآمدترين كشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري قرار دارد.در سال ۲۰۰۸ صنعت گردشگري اين كشور درآمدي بيش از ۱۱۰ ميليارد دلار بدست آورد كه دو برابر اسپانيا است اما بعد از ركود اقتصادي درآمد اين كشور به حدود ۹۴ ميليارد دلار كاهش پيدا كرده است .

Spain

اسپانيا – 53/2 ميليارد دلار

سواحل فوق العاده زيبا، شهرهاي تاريخي، موسيقي زيباي اسپانيايي ، آب ميوه هاي طبيعي ، موزه هاي بارسلونا ، پيست اسكي پيرنه از جمله عواملي هستند كه گردشگران را براي سفر به اين كشور زيبا ترغيب مي كنند. در طول سال هاي اخير اسپانيا بالاتر از كشورهايي چون ايتاليا قرار گرفته و مكان سوم در فهرست محبوب ترين كشورهاي جهان و همچنين مكان دوم در فهرست پردرآمدترين كشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري را بدست آورده و در سال ۲۰۰۸ بيش از ۶۰ ميليارد دلار درآمد و در سال ۲۰۰۹ بيش از ۵۳ ميليارد دلار براي اسپانيا جذب كرده است.

France

فرانسه – 49/4 ميليارد دلار

پيست هاي اسكلي آلپ ، سواحل مناسب براي موج سواري، مهماني هاي بزرگ در پاريس ، يا نوشيدني هاي درجه يك از دلايل سفر گردشگران به اين كشور است. در سال ۲۰۰۸ كشور فرانسه ۷۹ ميليون و در سال ۲۰۰۹ ۷۴ ميليون بازديد كننده داشت و به همين دليل رتبه ي اول را در فهرست پربازديد ترين مقاصد گردشگري جهان و رتبه ي سوم پردرآمدترين كشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري را بدست آورد

Italy

ايتاليا – 40/2 ميليارد دلار

صنعت گردشگري با درآمدي در حدود 2/40 ميليارد دلار در سال ۲۰۰۹ يكي از مهم ترين جنبه هاي اقتصادي كشور ايتاليا محسوب مي شود. هنرهاي زيبا، آشپزي درجه يك ، صنعت مد ، سواحل زيباي مديترانه و فرهنگ غني اين كشور از جمله دلايل محبوبيت اين كشور نزد گردشگران است. ۴۴ميراث جهاني يونسكو در اين كشور قرار دارد كه بيش تر از هر كشوري در جهان است. ايتاليا رتبه ي پنجم پربازديد ترين كشورهاي جهان و رتبه ي چهارم پردرآمدترين كشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري قرارد دارد.

China

چين – 39/7 ميليارد دلار

چين يكي از خارق العاده ترين كشورها براي گردشگران است به طوري كه روز به روز محبوبيت آن نزد گردشگران در حال افزايش است. در سال ۲۰۰۸، ۵۳ ميليون و در سال ۲۰۰۹، ۵۰ ميليون گردشگر به چين سفر كردند. اين تعداد بازديد باعث شده تا چين در رتبه ي چهارم پربازديد ترين مقاصد توريستي دنيا و رتبه ي پنجم پردرآمدترين كشورهاي دنيا از لحاظ گردشگري قرار بگيرد. سه شهر پكن ، شانگ هاي و گوانگ ژو به عنوان پربازديدترين و ثروتمندترين شهر هاي چين انتخاب شده اند.

Germany

آلمان – 34/7 ميليارد دلار

آلماني هاي خلاق و باهوش خوب مي دانند كه چطور محصولي پرفروش بسازند، چه اين محصول سوسيس باشد چه سيب زميني و يا ماشين. آلماني ها برج ايفل ، ساحل هاي زيباي استراليا و حتي كليساهاي واتيكان را ندارند اما درآمد حاصل از گردشگري اين كشور در سال ۲۰۰۸ به ۴۰ ميليارد دلار و در سال ۲۰۰۹ به بيش از ۳۴ ميليارد دلار رسيد. قصر هاي رويايي، جو ادبي برلين، كباب هاي تركي و ... از عواملي هستند كه سالانه بيش از ۲۵ ميليون گردشگر را به اين كشور جذب مي كنند. آلمان در رتبه ي نهم محبوب ترين مقاصد گردشگري و رتبه ي ششم پردرآمدترين كشورها از لحاظ گردشگري قرار دارد.

England

انگلستان – 30 ميليارد دلار

انگلستان و مخصوصاً شهر لندن يكي از ديدني ترين مكان هاي جهان براي هر گردشگر است. پايتخت انگلستان با 30 ميليون بازديد كننده در سال ۲۰۰۸ دومين شهر پر بازديد جهان به حساب مي آيد. به علت واحد پولي اين كشور(پوند) اين كشور يكي از گران ترين مقاصد گردشگري در جهان است به طوري كه قيمت يك قهوه چند برابر ديگر كشورهاي اروپايي است. تعداد بازديد كنندگان از اين شهر در سال ۲۰۰۹ به ۲۸ ميليون نفر رسيده كه اين آمار نشان مي دهد سفر به اين كشور ارزش پول خرج كردن را دارد.

Australia

استراليا – 25/6 ميليارد دلار

اگر اهل موج سواري يا ورزش هاي دريايي باشيد يا حتي اگر اهل كافه رفتن هستيد مطمئناً با يك بار سفر به استراليا عاشق اين كشور مي شويد. خانه ي اپرا، بيابان هاي زيبا، ساحل هاي زيبا و مناطق زيباي ديگري مثل صخره هاي مرجاني باعث شده اند تا به يكي از پردرآمد ترين كشورهاي دنيا با ۲۵ ميليارد دلار درآمدتبديل شود و اين كشور را در رتبه ي هشتم اين ليست قرار داده اند.اين كشور تنها كشوري است كه ركود اقتصادي باعث كاهش كسب درآمد آن نشد.

Turkey

تركيه – 21/6 ميليارد دلار

اين كشور با توجه به بناهاي تاريخي و مناطق زيبايي كه دارد سالانه ميزبان خيل عظيمي از گردشگران خارجي است. دو بنا از ۷ بناي عجيب دوران كهن جهان در اين كشور واقع شده است. در سال هاي اخير تركيه به عنوان يكي از محبوب ترين مقاصد گردشگري در جهان تبديل شده به طوري كه بين سال هاي ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ تعداد گردشگراني كه به اين كشور سفر كرده اند از ۸ ميليون نفر به ۲۵ ميليون نفر افزايش پيدا كرده است. به همين خاطر اين كشور از لحاظ تعداد بازديد در رتبه ي هفتم جهان و از لحاظ كسب درآمد در رتبه ي نهم جهان قرار دارد.

Austria

اتريش - 19/4 ميليارد دلار

مناطق پوشيده از برف و مناسب براي اسكي، قدم زني در كوه هاي آلپ ، كافه هاي وين ، شكلات فروشي هاي مملو از خوشمزه ترين سوهان هاي گردو، مهمان نوازي مردم محلي و ... دلايلي براي سفر به اين كشور هستند. هر چند اتريش كشور كوچكي است اما چه در فصل تابستان و چه در زمستان ميزبان تعداد زيادي از گردشگراني است كه از سرتاسر جهان به اين كشور سفر مي كنند. درآمد حاصل از صنعت گردشگري در اين كشور اهميتي بسيار زيادي در اقتصاد اين كشور دارد به طوري كه ۹ درصد درآمد ناخالص داخلي را شامل مي شود. بايد به اين نكته توجه كرد كه از لحاظ تعداد بازديد كشور تركيه و مالزي در سال 2010 به ترتيب در جايگاه نهم و دهم قرار دارند

Iran

ايران

و دراين بين ايران كه از متمدن ترين و پرجاذبه ترين كشور هاست و جزو 5 كشور اول داشتن جاذبه هاي گردشگري در جهان است رتبه اي بهتر از 114 را به خود اختصاص نداده است.وميزان درآمد ايران در صنعت توريسم در جهان كمتر از يك هزارم است كه اين رقم، رقم بسيار ناچيزي است. هرچند ما امسال داري رشد صنعت گردشگري بوديم اما اين ميزان گردشگرخارجي در سال از 3 ميليون نفر تجاوز نمي كند.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ناوبران محفوظ مي باشد.