جاذبه هاي گردشگري ايران

ايران

به معني(سرزمين آرياييان)كشوري در جنوب غربي آسيا و در منطقه خاورميانه با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ كيلومتر مربع وسعت (۱۸ ام درجهان) و بر پايه سرشماري سال ۱۳۹۲ داراي جمعيتي حدود ۷۷٬۱۸۹٬۶۶۹ تن است پايتخت، بزرگترين شهر و مركز سياسي و اداري ايران، تهران است. ايران از شمال با جمهوري آذربايجان، ارمنستان و تركمنستان، از شرق با افغانستان و پاكستان و از غرب با تركيه و عراق همسايه‌است و همچنين از شمال به درياي خزر و از جنوب به خليج فارس و درياي عمان محدود مي‌شود، كه دو منطقه نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند. حكومت مشروطه سلطنتي دودمان پهلوي در ايران با انقلاب ۱۳۵۷ سرنگون شده و نظام جمهوري اسلامي جايگزين شد. اين نظام حكومتي در قانون اساسي مصوّب ۱۳۵۸ (و بازنگري ۱۳۶۸) تشريح شده‌است. مقام رهبري در ايران بالاترين جايگاه رسمي است كه از سال ۱۳۶۸ تاكنون در اختيار علي خامنه‌اي قرار دارد. پيش از سال ۱۳۵۷ نظام ايران سكولار بود و با انقلاب ۱۳۵۷ اسلام، دين رسمي و مذهب آن تشيّع گشت. بسياري از ايرانيان به زبان‌هاي فارسي، آذري، كردي، لري، بلوچي، گيلكي، عربي عراقي صحبت مي‌كنند اما زبان رسمي در ايران در عصر حاضر زبان فارسي است. ايران به عنوان يك سرزمين و يك ملت، پيشينه‌اي كهن دارد و يكي از تاريخي‌ترين كشورهاي جهان به‌شمار مي‌رود. ايران به واسطه قرار گرفتن در منطقه مياني اوراسيا موقعيتي راهبردي دارد؛ و از اعضاي سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهّد، سازمان كنفرانس اسلامي، اوپك، سازمان اكو و چندين سازمان بين‌المللي ديگر است. ايران يك قدرت منطقه‌اي در جنوب غربي آسيا است و جايگاه مهمي را در اقتصاد جهاني به دليل در اختيار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشيمي و گاز طبيعي براي خود بدست آورده‌است ايران تا سال ۲۰۱۲ بزرگترين توليدكننده پسته, زعفران, خاويار؛ زرشك،فيروزه؛ ميوه‌هاي شفتي (مثل زردآلو) و فرش دستباف در جهان بوده و پس از مصر رتبه دوم توليد خرمارا دارد. همچنين بزرگترين ذخيره فلز روي در جهان است ايران همچنين هشتمين توليدكننده ميوه؛دومين توليدكننده خيار،نهمين كشور در تعداد پرسنل نيروهاي نظامي،دهمين كشور در تعداد تانك‌هاي نظامي،چهارمين توليدكننده سيمان،نهمين توليدكننده آهن،هشتمين توليدكننده ليمو،دهمين توليدكننده انگور،دومين توليدكننده زردآلو،هشتمين توليدكننده مرغ،سومين توليدكننده گاز طبيعي،ششمين توليدكننده نفت،سومين صادركننده نفت،ششمين توليدكننده پياز،دومين توليدكننده گردو،سومين توليدكننده هندوانه،هفتمين توليدكننده گوجه فرنگي،هفتمين توليدكننده مركبات،چهارمين توليدكننده بادام و هفتمين توليدكننده پشم در جهان است.

شهرهاي مهم ايران

Tehran

تِهْران

بزرگ‌ترين شهر و پايتخت ايران و مركز استان تهران و شهرستان تهران است. جمعيّت آن ۸٬۲۴۴٬۵۳۵ نفر است و بيست و پنجمين شهر پرجمعيّت جهان به شمار مي‌آيد مساحت اين شهر ۷۳۰ كيلومتر مربّع است. اين شهر يكي از بزرگ‌ترين شهرهاي غرب آسيا و بيست و هفتمين شهر بزرگ دنيا است. شهر تهران، در شمال كشور ايران و جنوب دامنه رشته‌كوه البرز واقع شده‌است. اين شهر داراي يك شبكه متراكم بزرگ‌راهي و چهار خطّ فعّال مترو است كه فقط در بهار سال ۱۳۹۰، ۱۲۹ ميليون مسافر را جابه‌جا كرده‌اند. از دهه ۱۳۴۰ تهران مركز جذب مهاجران زيادي از سرتاسر ايران بوده‌است ساكنان اصلي تهران اقوام فارسي‌زبان بودند، هم اكنون مردم از اقوام مختلفي در اين شهر زندگي مي‌كنند. در تهران مردم به زبان فارسي با يكديگر گفت‌وگو مي‌كنند. بيشتر مردم در اين شهر زبان فارسي با لهجه تهراني دارند. ديگر اقوام ساكن تهران عبارتند از كُرد ،آذربايجاني، گيلك، مازندراني، ارمني، عرب ،لر تراكم جمعيّت در تهران بين ده هزار و هفتصد تا بيش از يازده هزار تن در هر كيلومتر مربّع برآورد مي‌شود كه بنابر آمار بيستمين شهر پرتراكم جهان است. شهر تهران در شمال ايران، در كوهپايه‌هاي جنوبي رشته‌كوه البرز در حدّ فاصل طول جغرافيايي ۵۱ درجه و ۲ دقيقه شرقي تا ۵۱ درجه و ۳۶ دقيقه شرقي، به طول تقريبي ۵۰ كيلومتر و عرض جغرافيايي ۳۵ درجه و ۳۴ دقيقه شمالي تا ۳۵ درجه و ۵۰ دقيقه شمالي به عرض تقريبي ۳۰ كيلومتر گسترده شده‌است. ارتفاع شهر در بلندترين نقاط شمال به حدود ۲۰۰۰ متر و در جنوبي‌ترين نقاط به ۱۰۵۰ متر از سطح دريا مي‌رسد. تهران از شمال به نواحي كوهستاني، و از جنوب به نواحي كويري منتهي شده، در نتيجه در جنوب و شمال داراي آب و هوايي متفاوت است. نواحي شمالي آب و هواي سرد و خشك و نواحي جنوبي آب و هواي گرم و خشك دارند ساختار اداري ايران در تهران متمركز شده‌است تهران به ۲۲ منطقه، ۱۳۴ ناحيه (شامل ري و تجريش) و ۳۷۰ محلّه تقسيم شده‌است. نماد شهر تهران برج آزادي است. برج ميلاد نيز نماد ديگر آن به حساب مي‌آيد. تهران ميزبان نزديك به نيمي از فعّاليّت‌هاي صنعتي ايران است، كارخانجاتي در زمينه تجهيزات خودرو، برق و الكترونيك، منسوجات، شكر، سيمان و مواد شيميايي در اين شهر واقع شده‌اند، تهران همچنين بازار بزرگ فرش و محصولات مبلمان در سراسر ايران است. در جنوب حومه تهران يك پالايشگاه نفت به نام پالايشگاه نفت تهران وجود دارد. در تهران و حومه، اماكن تاريخي مذهبي نظير مساجد، كليساها، كنيسه‌ها، و آتشكده‌هاي زرتشتيان قرار گرفته‌است. در فهرست گران‌ترين پايتخت‌هاي دنيا در سال ۲۰۰۸ ميلادي، تهران در پلّه آخر قرار داشت. تهران همچنين در فهرست گران‌ترين شهرهاي دنيا و بر مبناي شاخص هزينه‌هاي زندگي، در پلّه يكي مانده به آخر جاي دارد. تهران از جهت توليد ناخالص داخلي رتبه پنجاه و ششم و با لحاظ جمعيّت منطقه شهري، رتبه بيست و نهم را در بين شهرهاي دنيا داردمردم تهران ۳۳٪ از ماليات كشور را پرداخت مي‌كنند.

Esfahan

اِصفَهان يا اِسپَهان

شهري باستاني در مركز ايران است. اين شهر مركز استان اصفهان و نيز مركز شهرستان اصفهان است. اصفهان، سومين شهر پهناور ايران پس از تهران، مشهد و سومين شهر پرجمعيت ايران پس از تهران و مشهد است. اين شهر در ميان سال‌هاي ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ ميلادي به ويژه در قرن شانزدهم ميلادي در ميان حكومت صفويان هنگامي كه براي دومين بار(پس از دوران سلجوقيان) پايتخت ايران شد، رونق فراواني گرفت. حتي امروزه نيز شهر مقدار زيادي از شكوه گذشته خود را حفظ كرده ‌است. بناهاي تاريخي متعددي در شهر وجود دارد كه تعدادي از آن‌ها به عنوان ميراث تاريخي در يونسكو به ثبت رسيده‌اند اصفهان در سال ۲۰۰۶ به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام و در سال ۱۳۸۸ به عنوان پايتخت فرهنگ و تمدن ايران اسلامي انتخاب شد. اين شهر به داشتن معماري زيباي اسلامي و بسياري از بلوارهاي زيبا، پل‌هاي سرپوشيده، كاخ‌ها، مسجدها و مناره‌هاي منحصربفرد معروف است. اين امر باعث شده‌است كه در فرهنگ ايراني اصفهان، نصف جهان لقب بگيرد اين شهر در آذر ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) به عنوان نخستين شهر ايراني، به شبكه شهرهاي خلاق جهان زير نظر يونسكو پيوست. براساس استانداردهاي يونسكو شهر خلاق، شهري است كه از نوآوري و توانمندي‌هاي شهروندان در توسعه پايدار شهري استفاده مي‌كند. ميدان نقش جهان يكي از بزرگترين ميدان‌هاي دنياست و نمونه برجسته‌اي از معماري اسلامي است كه توسط يونسكو به عنوان ميراث جهاني ثبت شده‌است.

Arak

اراك

يكي از كلان‌شهرهاي ايران و از بزرگترين شهرهاي مركز ايران و مركز استان مركزي و شهرستان اراك است. جمعيت اراك در سال ۱۳۹۰ خورشيدي برابر با ۵۲۶٬۱۸۲ نفر بوده كه از اين نظر قطب جمعيتي استان مركزي و چهاردهمين شهر پرجمعيت ايران به حساب مي‌آيد. از سده دوم اسلامي ناحيه ميان همدان، ري و اصفهان عَراق ناميده شد كه بعدها براي تمايز با عراق عرب آن را عراق عجم ناميدند. عَراق معرب اراك است. اراك نسبت به بسياري از شهرهاي ايران، شهر جواني محسوب مي‌شود. اين شهر در دوران قاجار بنيان گذاشته شده و كمي بيش از دو قرن قدمت دارد. نام شهر كه ابتدا قلعه‌اي نظامي در كنار روستاي كرهرود بود قلعه سلطان‌آباد، بعد سلطان‌آباد عراق و در سال ۱۳۱۶ خورشيدي به اراك تغيير نام داد. باني شهر اراك يوسف‌خان گرجي معروف به سپهدار بود كه شهر را در طول چند سال و با هزينه ۲۰۰٬۰۰۰ تومان ساخت. در شهر جديد تمامي تأسيسات شهري از قبيل قنات، حمام، آب‌انبار، مسجد، مدرسه، سقاخانه، بازار و ارگ حكومتي ساخته شد. با رونق‌گيري اقتصاد شهر و عبور راه‌آهن سراسري از شهر، مهاجرت به شهر افزايش يافت. شهر اراك داراي زمستان‌هاي سرد و مرطوب و تابستان‌هاي گرم و خشك است و كوه‌هاي اطراف شهر، تالاب ميقان و دشت فراهان بر آب و هواي آن تأثير مي‌گذارند. شهر در ميان پاي‌كوه‌هاي داخلي رشته‌كوه زاگرس قرار دارد و از جمله شهرهاي امن از نظر لرزه‌خيزي است كه احتمال وقوع زلزله بالاي ۵ ريشتر در آن بسيار ضعيف است. مردم شهر اراك عمدتاً مسلمان و پيرو مذهب شيعه هستند، اما اقليتي از مسيحي و بهائي نيز وجود دارند. زبان مردم، فارسي با لهجه اراكي است. اراك يكي از شهرهاي صنعتي ايران است كه از لحاظ گوناگوني محصولات صنعتي، نخستين، از لحاظ وجود صنايع مادر، دومين و به طور كلي چهارمين قطب صنعتي كشور محسوب مي‌شود. اين شهر به واسطه وجود صنايع مادر، توليد ۸۰٪ تجهيزات انرژي كشور، وجود بزرگ‌ترين كارخانه توليد كننده آلومينيوم كشور و وجود بزرگ‌ترين معدن سديم سولفات كشور، به‌عنوان پايتخت صنعتي ايران شناخته شده‌است و به همين دليل يكي از آلوده‌ترين شهرهاي ايران است. طرح جامع كاهش آلودگي هواي اراك از جمله طرح‌هاي ملي است كه براي كاهش آلودگي شهر به تصويب رسيد، اما اجراي ضعيف آن بعد از چند سال باعث شد تا مردم اراك در سال ۱۳۹۲ خورشيدي به مدت ۱۸ هفته تجمعات اعتراضي نسبت به وضع موجود برپا كنند. ترافيك و گراني مسكن از جمله مشكلات ديگر اين شهر است. از لحاظ گردشگري، قدمت بيشتر بناهاي تاريخي اراك به دوره قاجار بازمي‌گردد. از مهمترين صنايع دستي شهر، قالي اراك است كه در گذشته اهميت و اعتبار فراواني داشته است و رقيب قالي كرمان بود.

Shiraz

شيراز

يكي از شهرهاي بزرگ ايران و مركز استان فارس است. جمعيت شيراز در سال ۱۳۹۰ خورشيدي بالغ بر ۱٬۴۶۰٬۶۶۵ تن بوده كه اين رقم با احتساب جمعيت ساكن در حومه شهر به ۱٬۷۰۰٬۶۸۷ تن مي‌رسد. شيراز در بخش مركزي استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متري از سطح دريا و در منطقه كوهستاني زاگرس واقع شده و آب و هواي معتدلي دارد. اين شهر از سمت غرب به كوه كوه دراك، از سمت شمال به كوه‌هاي بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباكوهي (از رشته كوه‌هاي زاگرس) محدود شده‌است. شيراز پس از تبريزو تهران سومين شهر ايران است كه در سال ۱۲۹۶ خورشيدي، نهاد شهرداري در آن تأسيس گرديد. شهرداري شيراز به ۱۰ منطقه مستقل شهري تقسيم شده و جمعاً مساحتي بالغ بر ۲۴۰ كيلومتر مربع را شامل مي‌شود. نام شيراز در كتاب‌ها و اسناد تاريخي،به نام‌هاي مختلفي نظير «تيرازيس»، «شيرازيس» و «شيراز» به ثبت رسيده ‌است محل اوليه اين شهر در محل قلعه ابونصر بوده‌است. شيراز در دوران بني‌اميه به محل فعلي منتقل مي‌شود و به بهاي نابودي اصطخر – پايتخت قديمي فارس – رونق مي‌گيرد. اين شهر در دوران صفاريان، بوييان و زنديان پايتخت ايران بوده‌است. شيراز از ديرباز به واسطه مركزيت نسبي‌اش در منطقه زاگرس جنوبي و واقع‌شدن در يك منطقه به نسبت حاصل‌خيز، محلي طبيعي براي مبادلات محلي كالا بين كشاورزان، يكجانشينان و عشاير بوده‌است. همچنين اين شهر در مسير راه‌هاي تجاري داخل ايران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته‌است.شيراز به سبب جاذبه‌هاي تاريخي، فرهنگي، مذهبي و طبيعي فراوان، همواره گردشگران بسياري را به سوي خود فرا مي‌خواند. سيد علي خامنه‌اي -رهبر ايران- لقب سومين حرم اهل بيت در ايران را به اين شهر نسبت داد.

Tabriz

تبريز

يكي از شهرهاي بزرگ ايران و مركز استان آذربايجان شرقي است. اين شهر بزرگ‌ترين شهر منطقه شمال‌غرب ايران و مناطق آذري‌نشين و قطب اداري، ارتباطي، بازرگاني، سياسي، صنعتي، فرهنگي و نظامي اين منطقه شناخته مي‌شود. جمعيت تبريز در سال ۱۳۹۰ خورشيدي بالغ بر ۱٬۴۹۴٬۹۹۸ نفر بوده كه اين رقم با احتساب جمعيت ساكن در حومه شهر به حدود ۱٬۸ ميليون نفر مي‌رسد. تبريز در سال ۱۵۰۰ و در زمان پايتختي صفويان به‌عنوان پنجمين شهر بزرگ جهان شناخته مي‌شده‌است. اين شهر همچنين بزرگ‌ترين، مهم‌ترين و متجددترين شهر ايران در عصر قاجار بوده‌است امروزه زبان محاوره در بين مردمان تبريز زبان تركي آذربايجاني و لهجه تبريزي است. برخي اسناد و شواهد تاريخي نشان مي‌دهد كه تا سده يازدهم هجري زبان آذري، شاخه‌اي از زباني ايراني، در اين شهر تكلم مي‌شده‌است. تبريز در غرب استان آذربايجان شرقي و در منتهي‌اليه مشرق و جنوب شرق جلگه تبريز قرار گرفته‌است. اين شهر از سمت شمال به كوه‌هاي پكه‌چين و عون بن علي، از سمت شمال‌شرق به كوه‌هاي باباباغي و گوزني، از سمت شرق به گردنه پايان و از سمت جنوب به دامنه‌هاي كوه سهند محدود شده‌است آب و هواي تبريز در زمستان‌ها بسيار سرد و در تابستان‌ها خشك و گرم است نام تبريز در اسناد تاريخي تحت نام‌هاي مختلفي نظير «تَورِز»، «تَورِژ»، «تِبريز» و «توري» به ثبت رسيده‌است. اين شهر در طول تاريخ بارها ويران و تجديدبنا شده و بناي فعلي آن به دوران اشكاني و ساساني برمي‌گردد. تبريز در طول حكومت ۴۰۰ ساله خاندان «رَوّادي» و اسكان قبيله عرب «اَزْد» به شكوفايي رسيد اين شهر پايتخت سياسي ايران در زمان خوارزمشاهيان، ايلخانان، چوپانيان، جلايريان، اتابكان، قراقويونلوها، آق‌قويونلوها، صفويان و قاجاريان (پايتخت دوم) بوده و اوج شكوفايي آن مربوط به دوره ايلخانان است كه در اين زمان، پايتخت قلمرويي پهناور از نيل تا آسياي مركزي بوده‌است در ميان پايتخت‌هاي ايران در طول تاريخ، دفعات پايتختي تبريز بيش از هر شهر ديگري بوده‌است. تبريز در سده‌هاي گذشته حوادث متعددي از قبيل اشغال توسط بيگانگان و زمين‌لرزه‌هاي مهلك را تجربه كرده‌است اين شهر به سبب موقعيت مناسب خود در گذشته از مراكز تجاري منطقه به شمار مي‌رفته و امروزه نيز يكي از مراكز مهم صنعتي در سطح ايران محسوب مي‌شود تبريز در دو سده اخير مبدأ بسياري از تحولات اجتماعي، فرهنگي و صنعتي در كشور به شمار مي‌رود؛ به طوري كه اين شهر آغازگر انقلاب مشروطه بوده و نقشي كليدي در تحولاتي مانند انقلاب ايران در سال ۱۳۵۷ و مدرنيزه‌كردن كشور داشته‌است. تبريز به عنوان شهر اولين‌ها؛ شهر بدون گدا، شهر زيرگذرها و روگذرها،پايتخت گردشگري اسلامي در سال ۲۰۱۸؛ امن‌ترين شهر ايران، سالم‌ترين شهر ايران، مهد سرمايه‌گذاري ايران، دومين شهر صنعتي ايران، دومين شهر دانشگاهي ايران، دومين شهر بلندمرتبه‌ساز ايران، دومين قطب علوم پزشكي ايران،دومين شهر در جذب گردشگر سلامت در ايران، شهر شكلاتي ايران، قطب خودروسازي ايران،قطب قطعه‌سازي ايران؛ قطب توليد موتور ديزل خاورميانه،شهر جهاني بافت فرش و يكي از مهم‌ترين شهرهاي مهاجرپذير ايران شناخته مي‌شود.

Hamedan

همدان

يا به گويش محلي هِمِدان يكي از كلان‌شهرهاي ايران در منطقه غربي و كوهستاني ايران و مركز شهرستان و استان همدان است. اين شهر در دامنه كوه الوند و در بلنداي ۱٬۷۴۱ متري از سطح دريا واقع شده‌است و از شهرهاي سردسير ايران به شمار مي‌آيد. همدان قديمي‌ترين شهر ايران و از كهن‌ترين شهرهاي جهان است. در سال ۱۳۸۵ مجلس شوراي اسلامي در مصوبه‌اي همدان را «پايتخت تاريخ و تمدن ايران» اعلام كرد همدان اولين پايتخت نخستين شاهنشاهي ايران، مادها بوده‌است آثار يافت‌شده از محوطه باستاني هگمتانه و نيز كتيبه‌هاي گنج‌نامه از آن دوران هستند. همچنين اين شهر در روزگار هخامنشيان، اشكانيان، ساسانيان، آل بويه و سلجوقيان نيز يكي از پايتخت‌هاي كشور بوده‌است. هم‌اكنون استان همدان به دليل داشتن مراكز تاريخي و ديدني به عنوان پنجمين شهر فرهنگي و توريستي كشور شناخته مي‌شود و از نظر علمي نيز با وجود مراكز دانشگاه بوعلي سينا، دانشگاه صنعتي همدان، دانشگاه آزاد اسلامي همدان، دانشگاه پيام نور همدان و مراكز ديگر، به عنوان يكي از قطب‌هاي دانشگاهي كشور شناخته شده‌است آرامگاه بوعلي سينا نماد شهر همدان و همچنين يكي از نمادهاي پيشينه ايران در فرهنگ جهان و دانش و علم به شمار مي‌رود. اين شهر از لحاظ جمعيت چهاردهمين شهر پرجمعيت ايران به شمار مي‌آيد و در مرداد سال ۱۳۸۸ به عنوان يكي از كلان شهرهاي ايران معرفي شد در سال‌هاي ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۴ خورشيدي مهندس آلماني كارل فريش طرحي مدرن را براي همدان طراحي كرد كه از نوع نقشه‌هاي شعاعي محسوب مي‌شود اما امروزه به دليل تراكم جمعيت و طرح شعاعي، ترافيك مركز شهر بسيار زياد است. به اين ميدان ۶ خيابان اصلي شهر وصل شده‌اند شهرداري همدان در ميدان آرامگاه بوعلي قرار دارد.

Zanjan

زَنجانْ (ِزنگان)

مركز استان و شهرستان زنجان در شمال‌غرب ايران و از بزرگترين شهرهاي شمال غرب ايران است؛ و براساس آمارنامه‌هاي منتشر شده داراي ۴۱۶۸۵۱ نفر جمعيت در سال ۱۳۸۹ خورشيدي، نوزدهمين شهر كشور از لحاظ جمعيت محسوب مي‌شود. مساحت شهر زنجان نيز قريب ۸۱كيلومترمربع است نام زنجان عربي‌شده واژه زنگان است. مردم منطقه هنوز هم تلفظ زنگان را به كار مي‌برند. شهر زنجان در دره زنجان‌چاي (از شاخه‌هاي قزل‌اوزن )قرار گرفته و سر راه شوسه و راه‌آهن تهران به تبريز مي‌باشد. صنايع دستي از قبيل ورشوسازي و نقره‌سازي و مليله كاري و چاروق‌دوزي و چاقوسازي و فرش‌بافي (فرش زنجان) آن مشهور است. زنجان از شمال به شهرستان طارم و خلخال و ميانه و از مشرق به سلطانيه و طارم و از جنوب به خدابنده و ايجرود و از غرب به شهرستان ماه‌نشان محدود است و از سطح دريا ۱۶۶۳ متر ارتفاع دارد. از جمله شرايطي كه فلسفه وجودي شهر زنجان را در منطقه تبيين و توجيه مي‌نمايد، وجود راه ارتباطي فلات مركزي ايران به منطقه آذربايجان در منطقه، حاكم بودن شرايط مناسب اوضاع توپوگرافي، وجود اراضي مسطح با شيب ۲٪ در منطقه كوهستاني و بالاخره لزوم مركز مبادلاتي توليدات كشاورزي و ارائه خدمات متقابل به روستاهاي حوزه نفوذ به ويژه ايالات پنجگانه مستقر در منطقه بوده‌است مي‌رساند كه اين پديده در شكل گيري شهر و محله بندي آن عامل تعيين كننده مي‌باشد.

Qazvin

قزوين

(به پارسي ميانه: كاسپين) يكي از شهرهاي بزرگ ايران در باختر و مركز استان و شهرستان قزوين است. اين شهر در بلنداي ۱٬۲۷۸ متري از سطح دريا واقع شده است. قزوين در زمان حكومت صفوي پايتخت ايران بوده است و به همين دليل داراي اماكن و موزه‌هاي تاريخي بسياري مي‌باشد. قزوين از نظر تعداد اثر تاريخي رتبه نخست در ايران و سوم در جهان رادارد. قزوين پايتخت بزرگ خوشنويسي ايران است و از جمله خوشنويسان معروف مي‌توان به ميرعماد قزويني اشاره كرد در شهر قزوين آثار كهن و باستاني گوناگوني از جمله حمام قجر، كاخ چهل‌ستون، امامزاده حسين، خيابان سپه (اولين خيابان ايران) قرار دارد. قزوين به دليل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطي استان‌هاي شمالي و غربي كشور، نزديكي به تهران، دارا بودن چندين شهر صنعتي و نيز برخورداري از چندين دانشگاه -از جمله دانشگاه‌هاي بين‌المللي امام خميني، علوم پزشكي و آزاد اسلامي- و شماري دانشگاه غيردولتي از موقعيت خوبي برخوردار است قزوين به علت دارا بودن ۲ هزار و ۵۰۰ هكتار باغستان در اطراف شهر و وجود بوستان ۱٬۴۰۰ هكتاري باراجين در سال ۱۳۹۲ از سوي معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور به عنوان شهر پاك ايران انتخاب شد قزوين شهري فارسي‌زبان است و زبان مادري اكثر اهالي شهر قزوين فارسي‌ مي‌باشد بعد از فارسي‌، زبان‌هاي تركي و تاتي رايج‌ترين زبان‌هاي شهر قزوين هستند. علي‌رغم جمعيت قابل توجه ترك‌ها و تات‌ها در شهر قزوين، اغلب آن‌ها بومي خود شهر نمي‌باشند و از نقاط ديگر استان به اين شهر آمده‌اند، به‌خصوص كه اكثر اهالي شهرها و روستاهاي استان قزوين را ترك‌ها و تات‌ها تشكيل مي‌دهند كردها از ديگر اقوام شهر قزوين هستند. ره آورد شهر قزوين پسته، باقلوا و شيريني است.

Ahvaz

اهواز

مركز استان خوزستان يكي از كلان‌شهرهاي ايران است. اين شهر كه در بخش مركزي شهرستان اهواز قرار دارد، در موقعيت جغرافيايي ۳۱ درجه و ۲۰ دقيقه عرض شمالي و ۴۸ درجه و ۴۰ دقيقه طول شرقي، در بخش جلگه‌اي خوزستان و با ارتفاع ۱۸ متر از سطح دريا واقع شده‌است.بر پايه آخرين آمار رسمي، ۳۲٪ مردم استان خوزستان در كلان‌شهر اهواز زندگي مي‌كنند. از اين جمعيت ۳۵٪ در حاشيه شهر مستقرند و از اين رو پس از كلان‌شهر مشهد، اهواز جايگاه دوم حاشيه‌نشيني را داراست. ۵۱٪ نفت شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب كشور ايران، در اهواز توليد مي‌شود و برخي از بزرگترين كارخانه‌هاي مادر كشور در اين شهر جاي دارند. شهر اهواز با ۳۱,۸۰۰ هكتار مساحت، سومين شهر وسيع ايران پس از تهران و مشهد است جمعيت آن نيز در سرشماري سال ۱۳۸۵ ۱٬۰۵۹٬۴۶۱ نفر بوده كه اهواز را در جايگاه هفتمين شهر پرجمعيت ايران قرار مي‌دهد. كارون پرآب‌ترين رود ايران با سرچشمه گرفتن از كوه‌هاي بختياري، با ورود به اهواز، شهر را به دو بخش شرقي و غربي تقسيم نموده و جلوه زيبايي به شهر داده‌است.وجود كارخانجات بزرگ صنعتي، تأسيسات اداري و صنعتي شركت مناطق نفتخيز جنوب و شركت ملي حفاري ايران، اهواز را به يكي از مهم‌ترين مراكز صنعتي ايران تبديل كرده و همين امر سبب شده كه مهاجران بسياري روي به اهواز كنند. شهرهاي اطراف اهواز عبارتند از: شهرهاي تاريخي مسجدسليمان، دزفول، انديمشك و شوشتر و شوش در سمت شمال، رامهرمز، هفتكل، ايذه، باغ ملك در شرق، بهبهان، ماهشهر، شادگان و خرمشهر در جنوب و سوسنگرد، هويزه و بستان در سمت غرب.اهواز از سال ۱۳۵۵ ش از نظر جمعيت شهر اول خوزستان بوده‌است و پيش از آن آبادان اين رتبه را در خوزستان در اختيار داشت. اهواز كنوني محور ترانزيتي بسيار مهمي است، كه به‌وسيله راه‌هاي زميني و ريلي و هوايي ساير نقاط كشور را به بنادر مهم آبادان، خرمشهر، بندر امام خميني و ماهشهر پيوند مي‌دهد. همچنين با وجود پايانه و بازارچه‌هاي مرزي شلمچه و چزابه در نزديكي اهواز، اين شهر به طور مستقيم متأثر از ترافيك كالا و مسافر و مسافران سياحتي و زيارتي ايراني و عراقي است.

Kerman

كرمان

(نام منطقه‌اي در پارسي باستان: كارمانيا )يكي از كلانشهرهاي ايران و مركز استان كرمان پهناورترين استان ايران درجنوب شرقي اين كشور واقع است. جمعيت اين شهر طبق سرشماري سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۳۴،۴۴۱ نفر بوده‌است جمعيت كلان شهر كرمان به دليل عدم رسمي شدن سكونت گاه‌هاي غيررسمي از سوي دولت و استفاده حاشيه نشين‌ها از امكانات شهري و عدم تناسب بودجه تخصيص يافته با جمعيت واقعي تا ۷۱۲،۰۰۰ نفر هم مي‌رسد كرمان يكي از پنج شهر تاريخي ايران است وسعت شهر كرمان حدود ۱۳۰۰۰ هكتار است و به دليل وسعت شهري و جمعيت كرمان، اين شهر جزو كلان‌شهرهاي ايران طبقه‌بندي شده‌است.شهر كرمان به لحاظ صنعتي، سياسي، فرهنگي و علمي مهمترين شهر جنوب شرق كشور است. حاشيه‌نشيني مهمترين مشكل كلانشهركرمان است كرمان در حال تبديل شدن به شهري الكترونيكي است و اين شهر به عنوان پايلوت دولت الكترونيك انتخاب شده‌است و در برنامه‌هاي توسعه كشور بايد به شهري الكترونيكي تبديل شود شهركرمان با ۱۷۵۶ متر ارتفاع ، سومين مركزاستان بلند و مرتفع ايران محسوب مي‌شود و همين امر باعث اعتدال نسبي هواي شهركرمان در تابستان شده است كرمان در گذشته نام‌هاي ديگري چون بوتيا، كرمانيا، گواشير و... داشته، اما نام كارمان (كار به معني تلاش و سازندگي، و مان بمعني محل و مكان) در طول زمان به كرمان تبديل شده است.

Yazd

يزد

مركز استان و شهرستان يزد در مركز ايران است. اين شهر بين رشته‌هاي شيركوه و خرانق و در دشتي گسترده به نام دشت يزد ـ اردكان قرار گرفته‌است. يزد اولين شهر خشتي و دومين شهر تاريخي جهان است، به قسمي كه اولين صندوق امانات جهان در ۱۷۰۰ سال پيش در حوضه تمدن اين شهر بنا نهاده شده است.اوج آباداني يزد از سده «هشتم هجري» به بعد بوده و اتابكان يزد از مهم‌ترين عوامل پيشرفت اين شهر در سده‌هاي گذشته به‌شمار مي‌روند.يزد در منطقه جنوب شرق ايران واقع شده‌است.اين شهر به «شهر بادگيرها» و «شهر دوچرخه‌ها» معروف است.به دليل عزاداري‌هاي گسترده و اصيلي كه براي حسين بن علي انجام مي‌شود به حسينيه ايران نامور است. واژه يزد در لغت به معناي مقدس و پاك بوده و وجه‌تسميه اين شهر، سرزمين مقدس و شهر خدا است. مشخص‌ترين وجهه شهر، معماري خاص كويري آن است. بادگيرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترين جنبه ظاهري معماري شهر است. در اين معماري از بادگير براي گرفتن جريان باد و خنك‌كردن فضاي ساختمان به كار مي‌رفته‌است.بافت و ساخت معماري ويژه منطقه يزد از بارزترين نمونه‌هاي معماري خاص اقليم‌هاي گرم و خشك در جهان است. تناسب آن با نيازها و شرايط اقليمي- فرهنگي مردم منطقه، گذشته از زيبايي خاص اين معماري، از ويژگي‌هاي آن است. در مركز هر محله معمولاً حمام، بازارچه، آب انبار، مسجد، حسينيه، لرد، كارگاه‌هاي كوچك، جوي آب (براي دسترسي به قنات) قرار دارد كه بسياري از اين امكانات هنوز پا برجا هستند.

PersianGulf

خليج فارس (شاخاب پارس يا درياي پارس)

آبراهي است كه در امتداد درياي عمان و در ميان ايران و شبه‌جزيره عربستان قرار دارد. مساحت خليج فارس ۲۳۷٬۴۷۳ كيلومتر مربع است،و پس از خليج مكزيك و خليج هادسون سومين خليج بزرگ جهان بشمار مي‌آيد. خليج فارس از شرق از طريق تنگه هرمز و درياي عمان به اقيانوس هند و درياي عرب راه دارد، و از غرب به دلتاي رودخانه اروندرود، كه حاصل پيوند دو رودخانه دجله و فرات و پيوستن رود كارون به آن است، ختم مي‌شود. كشورهاي ايران، عمان، عراق، عربستان سعودي، كويت، امارات متحده عربي، قطر و بحرين در كناره خليج فارس هستند. دراين ميان سواحل شمالي خليج‌فارس تماماً در جغرافياي سياسي ايران قرار دارند به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خليج فارس و سواحل آن، اين آبراهه در سطح بين‌المللي، منطقه‌اي مهم و راهبردي بشمار مي‌آيد.نام تاريخي اين خليج، در زبان‌هاي گوناگون، ترجمه عبارت «خليج فارس» يا «درياي پارس» بوده‌است. هم چنين در تمام سازمان‌هاي بين‌المللي نام رسمي اين خليج، «خليج فارس» است .

OmanSea

درياي عُمان

در جغرافياي امروز به پهنه‌اي آبي گفته مي‌شود كه خليج فارس را از طريق شرق تنگه هرمز به درياي عرب يا درياي مكران وصل مي‌كند. سواحل شرقي ايران در شمال اين دريا وسواحل شمال عمان و بخش كوچكي از امارات در جنوب آن جاي دارند. بطور رسمي در سازمانهاي بين‌المللي و زبان‌هاي ديگر آن را خليج عمان مي‌نامند. اما در جغرافياي اسلامي درياي عمان نام دارد كه در قديم شامل منطقه فعلي درياي عرب نيز مي‌شده است و گاهي به آن درياي مكران و درياي اخضر نيز مي‌گفته‌اند.

NorthOfIran

شمال ايران

يا بطور كوتاه شُمال اصطلاحي است كه به سرزميني نسبتاً كم‌وسعت اما سرسبز و حاصلخيز در جنوب درياي خزر و شمال رشته‌كوه البرز گفته مي‌شود و شامل استان‌هاي گيلان و مازندران و بخشي از استان گلستان است راه‌هاي اصلي ورود به شمال جاده‌هاي هراز، چالوس، فيروزكوه، قزوين-رشت، گردنه حيران و جاده مشهد-گرگان هستند

CaspianSea

درياي خَزَر

يا درياي مازَندَران يا درياي كاسپيَن، پهنه‌اي آبي است كه از جنوب به ايران، از شمال به روسيه، از غرب به روسيه و جمهوري آذربايجان و از شرق به جمهوري‌هاي تركمنستان و قزاقستان محدود مي‌شود.درياي خزر كه گاهي بزرگترين درياچه جهان و گاهي كوچكترين درياي خودكفاي كره زمين طبقه‌بندي مي‌شود، بزرگترين پهنه آبي محصور در خشكي است. طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ كيلومتر و عرض آن بين ۱۹۶ تا ۴۳۵ كيلومتر است. سطح درياي خزر پائين‌تر از سطح درياهاي آزاد است و اكنون ۲۶٬۵ تا ۲۸ متر پايين‌تر از سطح دريا است. خط ساحلي دريا حدود ۷ هزار كيلومتر، مساحت آن ۳۷۱ تا ۳۸۶ هزار كيلومترمربع (يك و نيم برابر خليج فارس) و حجم آب آن نيز ۷۸۷۰۰ كيلومتر مكعب است قسمت شمالي اين دريا بسيار كم‌عمق است به طوري كه تنها نيم درصد آب دريا در يك‌چهارم شمالي دريا قرار دارد و عمق آن به طور ميانگين كمتر از ۵ متر است. حدود ۱۳۰ رودخانه به اين دريا مي‌ريزند كه اكثر آن‌ها از شمال غربي به دريا مي‌پيوندند. بزرگترين آن‌ها رود ولگا است كه هر سال به طور ميانگين ۲۴۱ كيلومتر مكعب آب را وارد درياي خزر مي‌كند. رودهاي كورا ۱۳، اترك ۸٫۵، اورال ۸٫۱ و سولاك ۴ كيلومتر مكعب آب را سالانه وارد دريا مي‌كنند.طبيعت بسته خزر آن را منزلگاه جانوران و گياهان منحصربه‌فردي كرده است اما در عين حال موجب شده تا در مقابل آلودگي‌هاي كشاورزي و صنعتي و نفتي بسيار آسيب‌پذير باشد.اين دريا از نظر منابع نفت و گاز بسيار غني است و ذخاير نفتي آن حدود ۱۷ تا ۳۵ ميليارد بشكه برآورد مي‌شود. بخشي از نفت درياچه كه از ميدان نفتي باكو پايتخت جمهوري آذربايجان برداشت مي‌شود از طريق خط لوله باكو-تفليس-جيهان به سواحل مديترانه منتقل مي‌شود. از منابع مهم اين دريا؛ ذخاير نفت و گاز موجود در زير بستر دريا و همچنين انواع ماهيان خاوياري را مي‌توان نام برد.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ناوبران محفوظ مي باشد.